Sikkerhedsdatabladene er fortsat mangelfulde

ECHAs (Det Europæiske Kemikalieagentur) inspektører har i forbindelse med et projekt i 2024 gennemgået 2.500 sikkerhedsdatablade, og fundet frem til at de i 35 % af tilfældene ikke overholder gældende lovgivning. Sikkerhedsdatabladene blev bl.a. gennemgået for at afklare om:

  • Sikkerhedsdatabladene var opdaterede og indeholdt alle de nødvendige oplysninger.
  • Kvaliteten af sikkerhedsdatabladenes oplysninger var tilstrækkelige, og om databladene dermed overholder gældende lovkrav.
  • Flowet af sikkerhedsdatabladene i forsyningskæden fungerer.

Undersøgelsen har konkluderet, at den største udfordring med sikkerhedsdatabladene er manglen på informationer om nanoformer samt indholdsstoffers eventuelle hormonforstyrrende egenskaber, som blev et informationskrav i sikkerhedsdatabladene tilbage i 2023. Faktisk viste undersøgelsen, at disse informationer manglede i hhv. 67 og 48 % af tilfældene. En anden relevant konklusion er, at sikkerhedsdatabladene i 16 % af tilfældene manglede de oplysninger, der kræves i forbindelse med godkendelsesbeslutninger.

Kvaliteten af sikkerhedsdatabladenes oplysninger blev også vurderet mangelfulde i 27 % af de inspicerede sikkerhedsdatablade. Kvalitetsudfordringen omfatter både forkerte oplysninger om fareidentifikation og mangelfulde oplysninger om produktets sammensætning. I 18 % af de kontrollerede sikkerhedsdatablade manglede også de nødvendige eksponeringsscenarier.

Undersøgelsen viste også, at selve flowet af databladene i forsyningskæden fungerer godt, samt at leverandørerne i 96 % af tilfældene leverede sikkerhedsdatabladene til modtagerne, når det var påkrævet.


Book en intro

Ønsker du en uforpligtende fremvisning af Dansk Kemidatabases digitale univers? Og vil du høre mere om, hvordan vi kan hjælpe dig med at få styr på kemien? Klik på en dato og book en online intro.

Har du brug for rådgivning om kemi?